Yaşam

Duygu Asena Roman Ödülü Sahibi

Gazeteci ve yazar His Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak amacıyla 2007 yılından bu yana verilen His Asena “Kadının Hala Adı Yok” Roman Ödülü sonuçlandı.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral ve Elif Tanrıyar’dan oluşan seçici kurul, Arlin Çiçekçi’yi Servi Nine ve Üç Hoşlar adlı eseriyle ödüllendirdi.

Nine Servi ve Üç Hoşlar, Arlin Çiçekçi, 208 s.,
İthaki Yayınları, 2022

Jürinin ödül töreninde şu ifadelere yer verildi:

“Arlin Çiçekçi’nin hikaye anlatımındaki ustalığı, Türkçeyi iyi kullanması, gerçeklik duygusunun yoğun olması, kadına ve doğaya yönelik şiddetin bu topraklarda yüzlerce yıldır değişmediğini anlatmaktaki ustalığı, İstanbul’da küçük bir park üzerinden yaptığı ve kadınların adını bulması ve var olması için sunduğu öneriler ödüle layık görüldü.”

Ödülün bu yılki sahibi Arlin Çiçekçi duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“‘Dokuz Servi ve Üç Güzel’ adlı romanımın, adının yanında anılmasını bile ağır bir sorumluluk olarak gördüğüm His Asena adına verilen bu değerli ödüle layık görülmesinden onur duydum. Bu onur ve tarifsiz memnuniyet duyduğum özellikle O’nun Asena’sının sembolize ettiği her ne pahasına olursa olsun bana ve romanıma borçluyum.Bu değeri atfeden saygıdeğer kurul üyelerine ve bugüne kadar bu ödüle layık görülen ücretli yazarlara bir ömür boyu sorumluluk kabul ediyorum. 2007.” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu